0216 350 55 56

Damarlarda protein metabolizmasının son yıkım ürünü olarak ürik asit artışı ile gözlenen, eklem yerlerinde de birikerek iltihap oluşturması durumları sonunda oluşan hastalığa gut denir. Gut hastalığı sıkı diyetler, uzun süreli aç kalmaların sonucunda olabileceği gibi şeker, tansiyon ve şişmanlık gibi bazı hastalıklardan sonrada ortaya çıkabilir.

Gut hastalığı için beslenme birincil bir önem taşımaktadır. Hastalığın ilk seyirlerinden itibaren kişilerin besin tüketimine dikkat etmeleri, azar azar ve sık sık beslenmeleri, ara öğün kaçırmamaları ve hafif tempolu yürüyüş hareketleri ile yaşam kalitelerini arttırmaları gerekmektedir.

Bu hastalıkta birincil önemi protein yükü ağır olan kırmızı et ve et ürünleri taşımaktadır. Gut hastaları için önerilen günlük et miktarı2 avuç içi kadar büyüklükte olan 60 gramlık et büyüklüğüdür. Dalak,işkembe,yürek,sucuk,pastırma,salam,sosis,ördek ançüez( balık ezmesi ),sardalya, kabuklu deniz ürünleri, ördek eti, kaz eti, küçük balıklar ve tam yağlı peynirlerin tüketilmemesi önerilmektedir. Yağı az olan kuzu eti, dana eti, hindi, tavuk ya da balıketi tüketimi günlük önerilen miktar düzeyinde olmalıdır.

Gut hastalığında kuru baklagiller ve bazı sebzelerin tüketimi de büyük önem taşır. Özellikle mercimek, kurufasulye, nohut gibi baklagillerin bir öğünde en fazla 6-7 yemek kaşığı kadar tüketilmesi gereklidir. Ispanak, karnabahar gibi sebzelerin 8yemek kaşığı kadar, bezelye, mantar ve kuşkonmaz 2 yemek kaşığı kadar tüketilmelidir. Diğer sebzelerden istenildiği kadar tüketile bilinir.

Maya ve kuruyemişler yasaklılarımız arasındayken, tuz, nane, maydanoz, sirke tüketilebilir. Meyvelerde hiçbir sıkıntı bulunmadan kişiler istedikleri meyveleri tüketebilirler.

Tam yağlı süt ürünleri, tam yağlı yoğurt ve karbonatlı yiyeceklerden esmer ekmekler, çavdar yulaf, tam taneli ve kepekli ürünlerden kaçınılması gerekmektedir. Zayıflamanın esas olduğu bazı gut durumlarında ise diyetisyenler ürik asit dengesi ve vücudun diğer kronik durumlarını göz önünde bulundurarak esmer ürünlere geçiş yapabilirler ancak gut diyetlerinde tam yağlı yiyecekler, et türevleri ve esmer gıdalar yer almamalıdır.

Yumurta kızarmış şekilde yasaklımızdır ancak önerilen miktarda iki günde bir rafadan veya haşlanmış bir adet tüketilebilir. Margarin tereyağı katı yağlar ve iç yağlar en büyük yasaklılar listesinde yerini alacaktır.

Gut takibinin sürdürülmesi gereken iler ki dönemlerde böbrekleri yorabilecek önemli bir hastalıktır bu hastalığın tedavisinde ilaç tedavisi kadar beslenme tedavisi oldukça büyük önem taşır. Sadece beslenme alışkanlıkları değişerek ürik asit düzeylerinde olumlu düşüşler yaşanmış hastaların sayısı oldukça fazladır.